Mediáció, coaching, terápia?

A pároknak több szempontból érdemes megvizsgálni a lehetőségeket, amit igénybe vehetnek, amikor úgy érzik, hogA pároknak több szempontból érdemes megvizsgálni a lehetőségeket, amit igénybe vehetnek, amikor úgy érzik, hogy saját maguk már nem tudnak megküzdeni a problémáikkal. Fontos, hogy a pár tudja, hogy miben kér külső segítséget.

A párterápián, a párkapcsolati mediáción és a párkapcsolati coachnál is meghatározzák a párok, hogy mi a céljuk, mit szeretnének elérni.

A párkapcsolati mediáció egy nagyon jól körülhatárolt céllal foglalkozik ( pl.: egyik fél közös kasszán szeretne lenni, míg a másik külön kasszán, amiből rendszeresen konfliktusuk adódik). A mediátor ebben a konkrét konfliktusban közvetít és próbálja meg a felek álláspontját megértetni egymással, és egy olyan megoldást találni, ami mindkét félnek kielégítő, sokszor előrevetítve a legnagyobb rossz bekövetkezésének lehetőségét, melynek elkerülése érdekében a felek hajlandóak engedni saját elképzelésükből. A párkapcsolati mediátor és a párkapcsolati coach nem foglalkozik a hozott mintákkal, a kötődési stílussal, a mélyebb lelki háttérrel, azzal, hogy a személyiségfejlődésben, párkapcsolati fejlődésükben hol lehet elakadás, hanem az adott konkrét probléma olyan megoldása a cél, amiben mindkét fél győztesnek érezheti magát.

A párterápián áttekintik az egész kapcsolatot egy kapcsolati idővonal segítségével. Ebből megismeri a pár az erősségeit, hogyan tudták támogatni egymást az egyes időszakokban, kinek milyen sérelmei vannak, és hogy mélyebb szinten ki mit érzett, mire vágyott az egyes időszakokban. A terapeuta képet kap a problémák gyökereiről és a pár kapcsolati dinamikájáról is.

Tehát a terápián beszélnek a felek arról, hogy a konfliktusok mióta vannak, és a hétköznapokban hogyan zajlanak le, hogyan reagálnak és hatnak egymásra. Feltárulnak a viselkedés mögötti érzelmek, frusztrációk, vágyak. A párterápiában, a genogram segítségével fény derül, az akár több generációkon keresztül ismétlődő családi mintákra ( azaz, hogy mit hoznak otthonról, a szülők hasonló helyzeteket hogyan oldottak meg). A pár tagjainak gyermekkori kötődési stílusa is ismertté válik, ami érthetőbbé teszi, hogy miért úgy reagálnak egy konfliktus során. A párterápia tehát a kapcsolati probléma gyökerét keresi, és abban segít, hogy a felek a már nem működő mintáikat átírva másképp reagáljanak, figyelembe véve egymás mélyebb érzéseit, vágyait. Ennek érdekében a párterapeuta számos hatásos módszert alkalmaz az ülések során.

A mediátorképzés a 3 napostól a 2 éves képzésig terjed, így az egyes mediátorok tudása eltérő lehet. A párkapcsolati coach és házassági tanácsadó képzés 5 hétvégi alkalom és a főbb párkapcsolati problémákkal foglalkozik és konkrét tanácsokkal látja el a feleket.

A pár-, és családterapeuták nagyrészt a Magyar Családterápiás Egyesületnél képződnek. Két év alapképzést követően, egy év önismereten és további két év kötelező csoportos szupervízión, valamint kötelező szemináriumokon és workshop-okon vesznek részt a jelöltek.

A pár-, és családterapeuta címet csak pszichológus, pszichiáter, mentálhigiénés szakember, vagy olyan személy kaphatja meg, aki pszichológiai oktatásban részesült a felsőoktatásban( pl.: pedagógus, szociológus).

Munkatársaimmal együtt mindhárom képzésben részesültünk, és valóban nagyszerű mediátoroktól, coachtól és pszichiáter tanároktól tanulhattunk. Remélem, hogy a fentiek segítséget jelentenek abban, hogy a párok felismerjék, hogy milyen jellegű segítségre van szükségük. A tapasztalatunk az, hogy a hozzánk fordulóknak a leginkább a pár-, és családterápiás képzésen szerzett tudásunkkal, és módszerek használatával tudunk hosszú távon hatékony változást elérni. Ebben nagy szerepe van, hogy a -coachinggal és a mediációval szemben – a múlt feltárása is fontos szerepet játszik a párterápián. “Ha összekötöd a múltat a jelennel, akkor a jövőben jobban képes leszel kezedbe venni az életed irányítását.” Karin Wagenaar

0 válaszok

Hagyjon egy választ

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.